19. 09. 2019

10. Ulaştırma Şurası başladı

e-Posta Yazdır PDF

10. Uluslararası Ulaştırma Şurası İstanbul'daki Haliç Kongre Merkezinde başladı. Şurası'nın açılışına, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'da katıldı.

“Hedef 2023” sloganıyla gerçekleştirilen 10’uncu Ulaştırma Şurası’nda konuşan Erdoğan, “Hükümetimiz karayolu ulaşımıyla birlikte demiryolu taşımacılığını da bir devlet politikası haline getirdi. Yıllardır hayata geçirilmeyen hızlı tren hatları gibi projeleri başlattık. Bu yıl mart ayında Ankara-Eskişehir arasında yüksek hızlı tren hattını devreye aldık. Şu an, Eskişehir-Ankara arasındaki ulaşım 1 saat 25 dakika” dedi.

Türkiye’nin Avrupa’da bilişim altyapısını yenileyen 6’ncı ülke konumunda olduğunu hatırlatan Erdoğan, yakın zamanda GSM’de 3’üncü nesil teknolojisi uygulamasına geçildiğini kaydederek, şöyle konuştu: “Hedefimiz 4G teknolojisini de ülkemize kazandırmak. Bir ülkenin gelişmişlik seviyesinin en önemli göstergeleri, yollarının kalitesi, yol güvenliği, ulaştırma ağlarının uzunluğu. 2023 yılı bizim için bir başlangıç, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yıldönümü. Türkiye olarak önümüzdeki 25 yıl içinde yaklaşık 350 milyar dolarlık ulaştırma ve haberleşme altyapı yatırımı yapmayı planlıyoruz. Bunu yap-işlet-devret modeliyle yapacağız. Kriz döneminde bile Ulaştırma Bakanlığımız İstanbul-İzmir otoyolunun İzmit Körfez geçişinin ihalesini sonuçlandırdı. Kamu kaynağı kullanmadan 6 milyar dolarlık yatırım yaptık.”

Üçüncü Boğaz Köprüsü’ne karşı çıkanları da eleştiren Erdoğan, şunları dile getirdi: “Köprünün adı duyuldu; karşı çıkıldı. Bugün karşı çıkanlar birinci köprüye de, ikinci köprüye de karşı çıkmıştı. Ama utanmadan iki köprü üzerinden de seyahat ettiler. Şimdi üçüncü köprüye de karşı çıkıyorlar. Ne yapılacak, ne edilecek hiç farkında değiller. ABD’den yeni döndüm. ABD’de, bir nehrin üzerinde 500 metre arayla 3 köprü var. Kimler buna (üçüncü köprü) karış çıkıyor biliyor musunuz, sadece gözlerinin her iki tarafı kapalı olanlar. Tek istikamete bakanlar var ya, işte onlar buna karşı çıkıyor.”

Başbakan Tayyip Erdoğan; Ulaştırma Şurası’nda Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile fuayedeki standları da gezdi. PTT Genel Müdürü Osman Tural, Erdoğan, Bağış ve Yıldırım’a bilgi verdi. Erdoğan, bir stantta yer alan ve bir görevlinin seslendirdiği PTT’nin postacı robotu ‘Postrob’ ile sohbet etti, PTT’nin ‘Gişematik’ini inceledi.

Başbakan Erdoğan, “Türkiye’nin bölge, dünya ve AB için önem ihtiva ettiği açık. Türkiye’nin AB üyeliğine karşı çıkan Avrupa içnideki kimi liderler 21’inci Yüzyıl vizyonundan, perspektifinden, ufkundan bigane olarak Türkiye değerlendirmeleri yapıyor. Bugün AB üyesi ülkeler içersinde Türkiye ile mukayese edilemeyecek ülkeler var” ifadelerini kullandı.

Başbakan Tayyip Erdoğan, “Havacılık sektörü dünyada yılda yüzde 5 büyürken ülkemizde yüzde 30 büyüyor. Uçağa binmek lükstü, biz bunu lüks olmaktan çıkardık. Göreve geldimizde Sabiha Gökçen’de hayvan otluyordu. Şimdi Sabiha Göçken yetmedi, ihalesi yapıldı ve 31 Ekim’de yeni terminal binası açılacak. Bu da yetmiyor. İstanbul’a birkaç havalanı daha yapmamız gerekecek” diye konuştu.