15. 11. 2018

Kemaliye adrenalin adresi oldu

e-Posta Yazdır PDF

38. Erzincan Kemaliye Uluslararası Kültür ve Doğa Sporları Festivali’ne katılan sporcuların atlayışları heyecanla izlendi.

Kemaliye Uluslararası Kültür ve Doğa Sporları Festivali heyecan ve adrenalini yüksek dakikalara sahne oldu. Bu yıl 38. düzenlenen Kemaliye Uluslararası Kültür ve Doğa Sporları Festivali’nin açılışı Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törenle yaplıdı.

Erzincan’a katkısı büyük
Festivalin açılışında konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, uzun süredir devam eden bu festivalin Kemaliye’nin ve Erzincan'ın sosyal kültürel ve ekonomik gelişmelerine katkı sunduğunu belirtti.

Açılış merasiminin ardından Bakan Tüfenkci, Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Erzincan Milletvekilleri Sebahattin Karakelle ve Sekan Bayram, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Kemaliye Vakfı Başkanı İsmail Yücel, il ve ilçe protokolü, Sıtkı Fırat Fotoğraf sergisi ile Köy ürünleri ve el sanatları pazar açılışını gerçekleştirdiler.

Atlayışları izlediler
Ardından Kemaliye Karanlık Kanyonda il ve ilçe protokolü ile tekne turu yapan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, beraberindeki heyetle birlikte "Sırat on Fırat" kablo hattından Lan Flanders Basejump yapan sporcuların atlayışlarını izledi.

Bereket getirdi
Bakan Tüfenkci, tekne turunda yaptığı açıklamada, "Fırat havzası bereket ve üretim getirdi. Bu havzanın gelişmesine yol açtı. Şimdi yeniden bu havzayı canlandırarak, havza içerisindeki ilçe ve illerimizi turizm potansiyelini geliştirecek bu kültürün canlanmasını sağlayacak projelerin hayata geçirilmesi yönünde çalışıyoruz. Daha önceki yıllarda yaşanan olumsuz vakalardan sonra aldığımız tedbirlerle turist sayısı arttı. Cazibe merkezi altına aldığımız bölgelerin kültürünü yok etmeyeceğiz" diye konuştu.

300 sporcu katıldı
Basejump, wingsuit etkinliklerini izlemek için Kemaliye yüzlerce vatandaşın akınına uğruyor. İl dışı ve yurt dışından gelen yüzlerce yabancı turist, 10 ülkeden gelen yaklaşık 300 sporcunun gösterisini heyecanla izlemenin tadını çıkartılar.