24. 06. 2019

GURUR TABLOSU

Yazdır

Başbakan Binali Yıldırım, “eğitime yatırım yapan EKEV, tüm Erzincanlıların hatta bütün milletimizin gurur tablosu olmuştur” dedi.

Erzincan Kültür Eğitim Vakfı (EKEV) ile Erzincanlı Sanayici ve İşadamları Derneği (ERSİAD) tarafından düzenlenen programa katılan Başbakan Binali Yıldırım, hemşehrileriyle bir araya geldi. İstanbul Yeşilköy Wow Otelde düzenlenen ve Erzincanlıların yoğun ilgi gösterdiği iftar programına yaklaşık 3 bin kişi katıldı.

40 bin öğrenciye burs
Programda konuşan Başbakan Binali Yıldırım, medeniyetin köklü kuruluşları olan vakıfların, asırlardan beri ihya olduğunu ve bugünlere geldiğini, garip gurebaya kol kanat geren toplumsal dayanışma ve sosyal kalkınmanın yapı taşları olduğunu söyledi. Vakıfların veren el ile alan eli buluşturduğunu, merhamet ve şefkat yuvası olduğunu dile getiren Yıldırım, 1993'te kurulan EKEV'in özellikle son 10 yıl içinde önemli bir mesafe katettiğini dile getirerek,"Geldiğimiz nokta, bütün Erzincanlıları hatta bütün milletimizi gururlandıracak bir tablodur. Bugüne kadar 40 bin gencimize burs vermişiz. Bir özel vakıf için bu çok önemli bir başarıdır. 40 bin gencimiz, Erzincan ismiyle eğitimini tamamlamış. Erzincanlı hissetmenin keyfini yaşamış. Bu gençlerimiz geleceğimiz. Onun için gençlerimiz, bugünümüz, yarınımız, ülkemizin aydınlık yarınıdır. Gençlere yatırımın geleceğe yatırım olduğunu biliyoruz. EKEV bu konuda çok önemli bir başarıyı bizlere yaşattı." diye konuştu.

Bahtiyarlık duyuyorum
Erzincan'nın etrafının dağlık, ortasının bağlık olduğunu hatırlatan Yıldırım, “Erzincan'ın bir evladı, Türkiye Cumhuriyeti'nin son Başbakanı olarak bu çalışmaların içinde yer almış olmaktan da büyük bir bahtiyarlık duyuyorum. İşte bu tablo bize her şeyi anlatıyor. 15 metrekarelik odalarda toplantı yapamazken burada 3 bin hemşehrimizin bir araya getirilmesi, yaptığımız işin ne kadar güzel bir iş olduğun ortaya koyuyor. Bu güzel ve hayırlı vakfın yaşatılmasında emeği geçen bütün hemşehrilerime minnettarlığımı ifade etmek istiyorum. Bugün aramızda bulunmayan ağabey ve kardeşlerimizi de rahmetle anıyorum.” dedi.

Her şey şeffaf olacak
Eğitime ve insana yapılan yatırımın büyük önem taşıdığını vurgulayan Yıldırım, “EKEV'de hizmette, hayırda, hasenatta yarışın olduğunu, ihanete asla yer olmadığını belirten Yıldırım, "Bu vakıfta milleti için, ülkesi için aydınlık yarınları teslim edeceğimiz gençler yetişir. Bu vakıfta aklını kiraya vermiş hiçbir vatan evladı çıkmaz. Allah rızası için gençlerimize, geleceğimize yatırım yapmak istiyorum diyenler bu vakıfta yer alacak, sadece güzellikte hayırda yarışacaklar. Her şey şeffaf olacak. İşte Erzincan Kültür ve Eğitim Vakfı, böyle faziletli, böyle kutsi değerleri üzerinde yükselen bir yapıdır." diye konuştu.

25 yıldır burs veriyor
Erzincan Kültür Eğitim Vakfı Başkanı Sadık Ağca’da yaptığı konuşmasında, EKEV'in faaliyetleri hakkında bilgiler vererek, "25 yıl önce kurulan vakfımız bugüne kadar yaklaşık 40 bin öğrencimizin eğitimine katkı sağladı. EKEV, malvarlıklarıyla da geleceğe daha umutla bakmaktadır. Vakfımızın en büyük destekçisi olan Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım başta olmak üzere tüm işadamlarımıza teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

ERSİAD Başkanı Gülbey Sezgin de konuşmasında, iftara gösterilen yoğun ilginin kendilerini mutlu ettiğini belirterek, "Bugün Erzincan bir başka güzel ve artık salonlara sığmıyor. Bu birlik ve beraberliğimizin daim olmasını diliyorum" dedi.